Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för bärbar röntgen
Referensnummer: TV-2023-02576
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Tullverket upphandlar ramavtal för bärbar röntgenutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning, 33151200 Apparatur för röntgenbehandling, 38582000 Röntgenutrustning för kontroll, 79961340 Röntgenfotografering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tullverket upphandlar ramavtal för bärbar röntgen.