282393-2023 - ResultatSverige-Malmö: Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Simulatorenheter till Skillslabb vid OD
Referensnummer: UPP 2022/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Odontologiska fakulteten vid Malmö universitet avser att upphandla simulatorenheter med integrerad torso och fantomhuvud till vårt Skillslab för undervisning, forskning och klinisk verksamhet. Simulatorenhet avser arbetsbänk utrustad med fantomhuvud, instrumentbrygga, belysning samt övriga kravställda tillbehör och tjänster som används i utbildningssammanhang.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Antagen leverantör ska ombesörja leverans, installation samt driftsättning av utrustning på av Köparen angiven klinik. Leverantören ska även, i samarbete med av köparen upphandlad arkitekt och byggentreprenör, utforma installation på så sätt att det möjliggör en bra arbetsmiljö och god tillgänglighet i hela lokalen. Detta ska planeras inför installation och en ritningsplan för detta ska tas fram tillsammans med köparen.
Leverantören ska, utöver leverans, installation och testning av utrustning till driftfärdigt skick, även ombesörja utbildning av användare, leverans av tillbehör och förbrukningsartiklar i enlighet med Köparens behov samt eventuell service till utrustningen.
Övriga villkor och åtaganden framgår av detta underlag.