282409-2023 - ÄndringSverige-Umeå: Datorer och datamateriel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Server och lagring
Referensnummer: FS 2.1.2-238-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ramavtal för server och lagring med produktnära tillbehör och tjänster.
Upphandlande myndighet är Umeå universitet.
Övriga avropande parter/samverkansparter är
• EISCAT Scientific Association i Kiruna
• Högskolan Dalarna
• Högskolan i Gävle
• Institutet för rymdfysik i Kiruna (IRF)
• Kungliga Tekniska Högskolan (KTH