Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkens FSK.
Referensnummer: SFB-2017-0240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Parkens förskola inrymmer idag 4 barnavdelningar, personalutrymme och storkök. Förskolan ska utökas med ytterligare 4 avdelningar. Detta ska ske genom att en ny huskropp byggs i 2 plan. I samband med detta anpassas befintlig förskolas planlösning för att stämma överens med Uppsala kommuns program för pedagogiska lokaler. Storköket anpassas för att kunna hantera tillagning av 200 portioner mat. Personalytor utökas. Fastigheten har utökats för att barnen skall få tillräcklig friyta utomhus. Ny utformning av gården ska göras där en del av den befintliga lekutrustningen ska återanvändas. Parkering och sophus anläggs i anslutning till Albert Engströmsgatan. En utökning av vändplanen i nord ost görs för att hantera varutransporter och sopbilar. I anslutning till vändplanen ska befintlig fettavskiljare ersättas med en ny för att klara utökning av köket.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen