282528-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskyddsutrustning med tillhörande tjänster samt utbildning inom brandskyddsområdet - 2019
Referensnummer: 3.3.1-512/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att via ramavtal med ett antal leverantörer säkerställa att enheter och verksamheter inom deltagande förvaltningar, bolag och stiftelser får möjlighet att köpa brandskyddsutrustning och tillhörande tjänster samt utbildning som är kvalitetssäkrade i enlighet med gällande lagar, förordningar och föreskrifter, standarder, certifieringar m.m. Syftet är även att säkerställa tillgång till utbildning i det systematiska brandskyddsarbetet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Se UHD 1.1.4.4 Uppdraget - två delområden och 1.1.4.6 Uppdelning av kontrakt.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111200 Material för brandbekämpning, 35111300 Brandsläckare, 35111500 Brandbekämpningssystem, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser två delområden:
1. Brandskyddsutrustning med tillhörande tjänster
2. Utbildning i systematiskt brandskyddsarbete samt första hjälpen med hjärtlungräddning
Anbud kan läggas antingen på ett eller på båda områdena. Varje delområde delas in i tre
Avtalsområden. Begränsad tilldelning, se 1.15.4