282535-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Simrishamn: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem Tekniska konsulttjänster - M5 Miljötekniska markundersökningar
Referensnummer: 18/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Simrishamns kommun önskar få in ansökningar till sitt dynamiska inköpssystem för tekniska konsulter inriktning Miljötekniska markundersökningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71351500 Markundersökningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har behov av att avropa tekniska konsulttjänster med inslag av miljöteknik och hydrogeologi; av miljötekniska markundersökningar med tillhörande utredningar och beräkningar, fält- och laboratorieundersökningar, riskanalyser, spridningsområden, avgränsningar, saneringsplaner och kostnadsuppskattningar av saneringsåtgärder.
Behov kan uppstå inom hela Simrishamns kommun t ex vid markundersökningar av förorenad mark vid vissa planarbeten, vissa bygg- och anläggningsarbeten på kommunal mark, vid pågående planläggning samt vid markexploatering. Resultatet ska utgöras av skriftliga rapporter, åtgärdsplaner och dokumentering i Word-format samt om så erfordras ritningar i PDF-, DWG- eller DXF-format med kommunens grundkarta som underlag, i beställarens koordinatsystem i plan (SWEREF 99 13 30) och höjd (RH 2000).
Erbjuden konsult ska inneha minst 3-årig högskoleutbildning med inriktning ”miljögeoteknik” eller likvärdigt. Dokumenterad erfarenhet inom teknikområdet omfattande minst 5 år.
Anbudsområdet är ett av de första som upphandlas via ett dynamiskt inköpssystem, men kommunen planerar för flera anbudsområden.