282538-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för finansiell analys och redovisning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringssystem
Referensnummer: 19/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
SRF har för avsikt att upphandla ett användarvänligt och modernt försäkrings- och skadehanteringssystem då avtalet för nuvarande system upphör.
Systemet ska minst kunna hantera försäkringar och skadereglering genom hela förloppet (försäkring-fakturering-skadehantering-återförsäkring-solvens) där spårbarhet, kvalitetssäkring samt kravuppfyllnad för Solvens II direktivet är tvingande.
Referensuppdrag som avser leverans av försäkringssystem likt det som nu upphandlas ska kunna redovisas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48444100 Faktureringssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen