Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående offentliggörandeFörklaring:
Meddelande om frivillig förhandsinsyn gällande Service, support och underhåll för ekonomisystem med tillhörande programvaror
2. Omfattning
Denna frivilliga förhandsinsyn gäller tecknande av avtal utan föregående annonsering.
Upphandlingen avser avtal för service, support och underhåll för ekonomisystem med tillhörande programvaror
5. Bakgrund
Kommunen har enligt ursprungsavtal avseende Visma Affärslösningar en icke exklusiv, icke överlåtelsebar och icke tidsbegränsad nyttjanderätt att använda ekonomisystemet med tillhörande programprodukter. Eftersom kommunen inte har möjlighet att själv eller genom tredje man utföra nödvändiga åtgärder såsom service, support och underhåll kan således dessa åtgärder endast tillhandahållas/utföras av den ursprunglige leverantören av systemet.
Kommunen bedömer således att på grund av tekniska skäl och den ensamrätt Visma Enterprise AB åtnjuter, att de är den enda som kan komma ifråga som leverantör av dessa tjänster.
I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar kommunen sin avsikt att tilldela avtalet för service, support och underhåll av ekonomisystem Visma Affärslösningar med tillhörande programprodukter till Visma Enterprise AB. Ett avtal kommer att tecknas med leverantören efter att tiden för avtalsspärr löpt ut.