282587-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Motorfordon för särskilda syften
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avisningsfordon, Kalmar Öland Airport
Referensnummer: 2022-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avisningsfordon till Kalmar Öland Airport
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 2022-06-24 14:00.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla Avisningsfordon till Kalmar Öland Airport enligt kravspecifikationerna bilaga 3.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Visma TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Visma TendSign.
.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud ska lämnas elektroniskt via TendSign senast den 2022-06-24 14:00.
Upphandlingen genomförs via TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via TendSign.
Anbudets giltighetstid
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud t.o.m.2022-12-01.
Avtalsform
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Mercell TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Mercell TendSign.
Sista dag för frågor är 2022-06-14.
Prövning av leverantören
Beställaren kommer att kontrollera att leverantören har fullgjort sina åligganden avseende skatt och socialförsäkringsavgifter enligt 13 kap. 2 § LOU genom kontroll hos Skatteverket och Kronofogden.
Ska-krav
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokumentet, med tillhörande bilagor ska vara uppfyllda av leverantören.
Behörighet att utöva yrkesverksamhet
Leverantören ska vara registrerad i aktiebolags-, handels- eller föreningsregister eller motsvarande register som förs i den stat där leverantörens verksamhet är etablerad.
Ekonomisk och finansiell ställning
Leverantören ska ha tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning för att kunna fullgöra kontraktet, på grund av bland annat leveranstider inom branschen. Leverantören anses ha tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning om denne har:
en riskklassificering/rating enligt affärs- och kreditupplysningsföretaget CreditSafe AB som inte understiger medel risk (kreditvärdig 40)
Beställaren kommer att kontrollera leverantörens riskklassificering enligt CreditSafe AB.
Kvalitetsledningssystem
Leverantören ska tillämpa ett strukturerat och systematiskt kvalitetsarbete.
Miljöledningssystem
Leverantören ska tillämpa ett strukturerat och systematiskt miljöarbete.
Kravspecifikation / tekniska specifikationer
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokument och bilaga 3 Kravspecifikation Avisningsfordon, Kalmar Öland Airport, ska vara uppfyllda av leverantören.
Utvärdering
I utvärderingsfasen utvärderas de anbud som gått vidare från kvalificeringsfasen.
Vid utvärdering av inkomna anbud kommer det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet att antas utifrån nedanstående kriterier:
Anbudspris
Leverantören ska ange ett fast pris i SEK, exklusive mervärdesskatt. Leverantörens samtliga kostnader ska ingå i priset, gäller även leveranskostnader.
Antagande av anbud
Utvärdering kommer att ske enligt Prövning av anbud. Det anbud som erhåller det lägsta utvärderingspriset vid utvärderingen är det ekonomiskt mest fördelaktiga och kommer att tilldelas avtalet.
Tilldelningsbeslut
Beställaren kommer att skicka en underrättelse om tilldelning med e-post till samtliga anbudsgivare via den e-postadress som respektive anbudsgivare har registrerat i TendSign i samband med anbudsinlämningen. I underrättelsen om tilldelningsbeslutet kommer att anges under vilken tid avtal inte får ingås (avtalsspärr).
Kommersiella villkor
Genom att lämna in anbudet accepterar leverantören samtliga kommersiella villkor.
Bilaga 1. Sanningsförsäkran
Bilaga 2. Undertecknande av anbud
Bilaga 3. Kravspecifikation
Bilaga 4. ALOS 05