282642-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Transportutrustning och transporthjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Truckar, service, reparation och reservdelar
Referensnummer: RS/220217
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på truckar, service, reparation och reservdelar med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Truckarna kan placeras inom hela regionen.
Region Värmland har i dagsläget en varierad maskinpark sett till ålder, trucktyper och leverantörer. Regionens maskinpark består av ca 30 truckar. Upphandlingen syftar dels till att upprätta ett ramavtal för avrop av kommande truckköp och dels service och reparation (inklusive reservdelar) av befintlig maskinpark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
A1-1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 42000000 Industrimaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Värmland (regionen) genomför denna upphandling som avser avtal på truckar, service, reparation och reservdelar med beskrivning i upphandlingsdokumenten. Truckarna kan placeras inom hela regionen.
A1-2.
Del nr: 2
A2-1.
Del nr: 3
A2-2.
Del nr: 4
A4.
Del nr: 5
B1.
Del nr: 6
B2.
Del nr: 7
D1-1.
Del nr: 8
D1-2.
Del nr: 9
D1-3.
Del nr: 10
D1-4.
Del nr: 11
D1-5.
Del nr: 12
D1-6.
Del nr: 13
Service, reparation och reservdelar.
Del nr: 14