2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal licensförsörjning
Beskrivning: Syftet är att skriva ramavtal med en licenspartner, d.v.s. en oberoende leverantör som kan bistå med sakkunnighet inom licensområdet samt på uppdrag av Trafikverket köpa in flertalet av myndighetens programvaror med tillhörande licenser samt support och underhåll under avtalsperioden.
Intern identifierare: KOM-418809
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 22456000 Licenser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal licensförsörjning