Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontrollverksamhet i Östergötland
Referensnummer: 2018/0001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar i huvudsak att utföra färdbeviskontroller, bevaka ordning och förhindra åverkan i fordonen samt utföra kvalitetskontroller.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79710000 Säkerhetstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Baserat på nuvarande volym beräknats bemanningsvolymen till cirka 18 600 timmar/år. Observera att ovan nämnda trafikvolym inte utgör någon garanti för vilken volym som kommer att vara aktuell vid avtalets start.