282737-2018 - ResultatSverige-Linköping: Taxitjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skolskjutstrafik i västra Östergötland
Referensnummer: 2017/0547
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar i huvudsak skolskjutstrafik i västra Östergötland, med 44 fordon stationerade i Motala, Vadstena och Mjölby fördelade i två (2) anbudspaket.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar i huvudsak skolskjutstrafik i västra Östergötland, med 44 fordon stationerade i Motala, Vadstena och Mjölby fördelade i två (2) anbudspaket.
Baserat på nuvarande trafik har den totala trafikvolymen per år beräknats till cirka 21 800 timmar och 838 000 kilometer. Observera att ovan nämnda trafikvolym inte utgör någon garanti för vilken trafikvolym som kommer att vara aktuell vid Trafikstart.
Avtal kommer att träda i kraft sedan det har undertecknats av parterna och kommer vara gällande till och med 30.6.2025, utan möjlighet till förlängning.