282781-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster 2022
Referensnummer: Ks 778/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Tryck av olika publikationer och informationsmaterial så som tex broschyrer, visitkort och affischer. Beställningar kan komma att ske från olika verksamheter hos de upphandlande myndigheterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30199730 Visitkort, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndigheter
Upphandlande myndigheter:
Organisationsnummer:
Tidigare årsvolym SEK ca.
Takvolym ramavtal SEK
Samhällsbyggnad Bergslagen
222000-1487
150 000
1 000 000
Örebro kommun
212000-1967
5 000 000
Beskrivning av tjänsten
Tjänsten består i att tillhandahålla upphandlande myndigheters behov av externa tryckeritjänster, så som, men ej uteslutande: · Tryckning av foldrar, broschyrer, kort, blad, affischer, block osv. · Förarbeten som t.ex. reproarbete, sättning, skanning, provtryck och enklare originalarbete · Efterarbete som exempelvis plockning, bigning, falsning, häftning, skärning och ytbehandling. · Packning och distribution.
· Adressering, kuvertering och distribution från adresslista.
· Digital arkivering för ev. omtryck.
Några av de mest frekventa trycksakerna framgår i Svarsbilagan. Observera att angivna kvantiteter endast är avsedda för anbudsutvärdering.
De upphandlande myndigheternas grafiska profil ska följas.