282801-2016 - ResultatSverige-Nässjö: Ingenjörstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster VVS.
Referensnummer: 005-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö kommun upphandlar ramavtal vilket omfattar konsultuppdrag inom området VVS, värme-, ventilation- och sanitetsinstallation för husbyggnad.
Den översiktliga information som kan ges gällande objektens art och omfattning varierar stort, allt från att utföra tidiga underlag som kan ligga till grund för beslut hos beställaren till att utföra statusbesiktningar inom teknikområdet. Vidare kommer det att krävas att antagna konsulter ska bistå med framtagandet av bygglovshandlingar, kompletta förfrågningsunderlag (ritningar, tekniska beskrivningar etc.) utifrån fastställd entreprenadform, samt att förfrågningsunderlaget utformas i enlighet med LOU (lag (2007:1091) om offentlig upphandling). Även upprättande av bygghandlingar och relationshandlingar m.m. ingår i uppdraget.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71321300 Konsulttjänster inom VA
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen