See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skogsförvaltning
Beskrivning: Uppdraget omfattar förvaltning, planering och rådgivning samt ansvarar för utförandet av åtgärder för Mölndals stads skogsinnehav. Leverantören ska förvalta stadens skogsmark enligt hållbara principer och långsiktiga mål för biologisk mångfald, sociala värden och friluftsliv. Förvaltningen ska bedrivas i samråd med kommunen. I uppdraget ingår även att ta fram en ny skogsbruksplan. Mölndals stad äger i dagsläget ca 3 300 ha skog. Mål för skogsförvaltningen Den valda skogsförvaltaren ska ansvara för att förvalta Mölndals stads skogsinnehav i enlighet med den strategiska inriktning som anges i ”Strategi för Mölndals stads skogsinnehav”. Strategin ska fungera som vägledning för hur stadens skogar ska skötas och utvecklas. Skogsförvaltaren ska aktivt samråda med Mölndals stad för att säkerställa att skogsförvaltningen överensstämmer med stadens mål och riktlinjer. Se bilaga 2, Strategi för Mölndals stads skogsinnehav.
Intern identifierare: KS 596/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77231300 Skogsförvaltning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del (2)
Intern identifierare: 1749973-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: E-handelsvillkor
Intern identifierare: 1749975-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på tjänst
Intern identifierare: 1749976-2