Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling digital lösning för trafikinformation i hållplatsmiljöer
Referensnummer: TN 2020-1537
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Trafikförvaltningen strävar efter att ge sina resenärer bästa möjliga information för planering och genomförande av sin resa. Som ett led i detta vill förvaltningen lämna digital trafikinformation i text- och ljudformat på ett stort antal geografiskt spridda hållplatser. Trafikinformationssystemet skall förmedla och tillgängliggöra den trafikinformation som trafikförvaltningen producerar. Upphandlingen omfattar en Tjänst och Utrustningar. Tjänsten avser hämtning av Trafikinformation från Trafikförvaltningens API:er, paketering och sammanställning av information enligt Trafikförvaltningens grafiska profil och distribution till Utrustningar. Tjänsten skall också återföra driftstatus till Trafikförvaltningen. Utrustningarna består av enheter för visning av Trafikinformation samt enheter för uppläsning av Trafikinformation i ljudform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trafikförvaltningen har för avsikt att teckna Ramavtal med en (1) leverantör.
Trafikförvaltningen har valt att inte tilldela Ramavtal i separata delar eftersom uppdraget utgör en teknisk helhet. Ramavtalet kommer att gälla i 5 år och kan därefter förlängas en eller flera gånger med en period upp till ytterligare 2 + 1 år (sammanlagt 3 år). Total avtalslängd kan alltså bli upp till 8 år.