Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning av fettavskiljare
Referensnummer: FEV23/0040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144410 Slamsugare
II.1.4.
Kort beskrivning
För att förhindra utsläpp av fett i avloppsledningarna ska verksamheter som hanterar livsmedel ha en fettavskiljare installerad och samla in överblivet matfett och oljor och lämna för återvinning. Falu Energi & Vatten ansvarar för tömning av fettavskiljaren och insamling av fettet. Denna upphandling avser ramavtal med en leverantör för att utföra dessa tjänster inom Falu kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144410 Slamsugare, 90513700 Transport av slam, 90513800 Behandling av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen