282916-2020 - ResultatSverige-Umeå: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tegs centralskola, Om- och tillbyggnad av skola, Nybyggnad av bibliotek och sporthall
Referensnummer: 20042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun upphandlar en totalentreprenad avseende om- och tillbyggnad av skola samt nybyggnad av bibliotek och sporthall enligt förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen