282943-2020 - ResultatSverige-Lidingö: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsunderhåll 2020
Referensnummer: 20/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidingö stad handlar upp ramavtal för beläggningsunderhåll.
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal för asfaltsbeläggningar, asfaltfräsning samt anslutande tjänster.
Ramavtalet avser arbeten för både underhåll och nybyggnation, uppdelat på ett antal objekt.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44113620 Asfalt, 45233142 Vägreparationer, 45233251 Nybeläggning, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFC.1 Omfattning
Entreprenaden omfattar arbeten som inte upphandlas i särskilda entreprenader i form av fräsning och asfaltsbeläggningar för underhåll och nybyggnation samt övriga arbeten i anslutning till dessa. Beställarens bedömning är att cirka 95 % av beläggningsarbetena sker på bituminöst underlag.
Vägmarkeringar utförs både som underhåll och på nylagd beläggning i denna entreprenad.
I Entreprenaden ingår att omhänderta och återanvända all uppbruten och fräst asfalt. Asfalt som rivs i entreprenaden ombesörjer entreprenören själv all hantering med.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Entreprenaden utgår från ramavtalet.