282943-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trycksaker och tillhörande produkter – Valsedlar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Valsedlar
Beskrivning: En valsedel är ett blad i format 105 x 148 mm. Valmyndigheten, genom Skatteverket, inbjuder er att inkomma med anbud gällande tryckning, packning (inklusive allt emballage) och avlämning för distribution av valsedlar. Till valen 2026 ska preliminärt 704 miljoner valsedlar produceras. Kommande avtal inkluderar även eventuella omval och extraval som kan komma att äga rum under avtalets löptid.
Intern identifierare: 8-63748-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 22900000 Diverse trycksaker
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000