Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillfälligt parkeringsdäck Bålsta.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45223300 Byggnation av parkeringsplats
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett nytt parkeringsdäck ska anläggas på den idag asfalterade pendlarparkeringen på andra sidan järnvägen i Bålsta. Däcket ska medge parkering i 3 plan: på markplan samt i 2 våningar. Det ska vara av så demonterbar natur som möjligt, eftersom det måste demonteras och tas bort efter 10 till 15 års tid.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45223500 Konstruktioner av armerad betong, 45223800 Montering och uppförande av prefabricerade strukturer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen