283016-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Diverse kringtjänster för luftfart
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Norrköping Airport AB inklusive förvärv av bolaget
Referensnummer: KS 2020/0957
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköping Rådhus AB bjuder in ert företag att inkomma med en ansökan om att få lämna anbud i ett selektivt upphandlingsförfarande gällande av ”Drift av Norrköping Airport AB inklusive förvärv av bolaget”.
Av bifogade dokument framgår de övergripande förutsättningar och gällande villkoren för den aktuella upphandlingen.
Ansökan ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63730000 Diverse kringtjänster för luftfart, 63731000 Flygplatsdrift
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen