2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd för Extemporetillverkning
Beskrivning: Syftet med denna upphandling och det tillhörande projektet är att anskaffa ett systemstöd för extemporetillverkning samt implementera det vid fyra tillverkningsenheter inom regionen. Implementeringen ska omfatta både den tekniska installationen av systemet och de nödvändiga anpassningarna för drift, samt utbildning av den personal som kommer att arbeta med systemet. Vidare ska uppdraget skapa förutsättningar för integrationer med relevanta system, såsom vårdinformationssystem och beställningssystem.
Intern identifierare: RS 2024-06014
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72250000 System- och stödtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 48100000 Programvara för särskild industri
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Option: Integration Vårdinformationssystem/Beställningssystem (Krav 288-301) * Option: Integration Tillverkningsrobot (Krav 302-303) ** Option: integration Logistik- och Försörjningssystem (Krav 304) **