283038-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ITD - upphandling av IT-drift
Referensnummer: 21/00176
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling och outsourcing av majoriteten av Kraftringens IT-drift.
Kraftringen bedriver idag sin IT-drift i två datacenter, samt en backup site i egen regi. Kraftringen ansvarar för skalskydd, tillträde, kyla, reservkraft och fiberinfrastruktur mellan dessa siter.
Målbeskrivning
Kraftringen önskar med upphandlingen finna en leverantör och samarbetspart för att under helaavtalsperioden utveckla och tillhandahålla tillförlitliga tjänster till Kraftringens kunder och verksamhet.Leverantörens förmåga till proaktivitet, samverkan och utveckling av leveransen är viktiga kriterier.Kraftringen önskar genom processorientering, samverkan, partnerskap och proaktivitet, uppnå följandeeffekter i verksamheten med hjälp av de tillhandahållna IT-tjänsterna:
Effektiv och samordnad tjänsteleverans
Färre incidenter
Ökad tillgänglighet (SLA)
Ökad flexibilitet och anpassning till teknikskiften
Långsiktig kompetensförsörjning
Lägre kostnader
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen och Beställaren.
Upphandlingen omfattar även Kraftringens hel- och delägda dotterbolag.
Upphandlingen administreras av Kraftringens inköpsavdelning.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 500 anställda och cirka 260 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 3 miljarder SEK.
Läs mer på www.kraftringen.se.
Nulägesbeskrivning
Kraftringen bedriver idag sin IT-drift i två datacenter, samt en backup site i egen regi. Kraftringen ansvarar för skalskydd, tillträde, kyla, reservkraft och fiberinfrastruktur mellan dessa siter. Serverdriften sker i en till merparten virtualiserad miljö med central datalagring och omfattar drygt 250 virtuella servers.
Vissa delar av systemmiljöerna är molnbaserade och denna andel kan förväntas växa.
Alla våra kontor är sammankopplade via WAN. Kraftringen äger utrustning och infrastruktur.
Våra medarbetare har alla tillgång till PC, surfplattor och andra enheter som en del i att kunna lösa sinaarbetsuppgifter. Användarna finns både på våra kontor och i fält. Vi behöver kunna nyinstallera, supporta, managera och uppdatera alla enheter via fjärrhantering. Idag hanteras ca 600 datorenheter. Kraftringens verksamhet är samhällskritisk och pågår dygnet runt varför driftmiljön måste övervakas och hanteras 24/7. Vi har även behov av att helpdesk är tillgänglig 24/7 via telefon, mejl eller webbportal. Supportpersonal måste kunna fjärrhjälpa användaren oberoende av var denne befinner sig. Helpdesk utgör en central del i arbetet med kontinuerliga förbättringar.
En mer detaljerad nulägesbeskrivning kommer att tillhandahållas i anbudsfasen
Kraftringen önskar med upphandlingen finna en leverantör och samarbetspart för att under helaavtalsperioden utveckla och tillhandahålla tillförlitliga tjänster till Kraftringens kunder och verksamhet. Leverantörens förmåga till proaktivitet, samverkan och utveckling av leveransen är viktiga kriterier.
Kraftringen önskar genom processorientering, samverkan, partnerskap och proaktivitet, uppnå följandeeffekter i verksamheten med hjälp av de tillhandahållna IT-tjänsterna: