Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT driftspartner
Referensnummer: NE2022-246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna upphandling avser Norrenergi AB att tilldela avtal till en strategisk leverantör som kan leverera tjänster och arbeta proaktivt med förbättring och utveckling av Norrenergis IT drift. Uppdraget avser ett helhetsåtagande där Norrenergi avser att kontraktera en (1) leverantör för genomförande av uppdraget i dess helhet som består av följande områden:
• Arbetsplats som tjänst
• Server som tjänst
• Infrastruktur som tjänst
• Helpdesk
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster, 72610000 Datastöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen