28318-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier och filter till endoskopdiskdesinfektorer Wassenburg
Referensnummer: 20-019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
2015 upphandlades diskdesinfektorer och torkskåp för flexibla endoskop till Karolinska Universitetssjukhuset genom samordnad upphandling av Region Stockholm, diarienummer LS2015-1029, detta avtal löpte ut 2019-12-02.
Ramavtal på 1+1 år för förbrukningsartiklar till endoskopdiskdesinfektorer och torkskåp för flexibla endoskop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Till upphandlade diskdesinfektorerna finns nycklade förbrukningsartiklar:
• EndoHigh detergent 5liter artnr 70017001
• Endohigh PAA 4,75liter artnr 951425
• Bakteriefilter EndoCap II artnr 951756
Dessa förbrukningsartiklar består av rengöringsmedlet, desinfektionsmedlet och filter. För att hela diskprocessen ska bli korrekt så behövs dessa artiklar. Det gäller dosering, temperatur etc. Det går inte att ersätta med andra fabrikat av medel bland annat på grund av att dunkarna är specifikt anpassade för maskinen när det gäller placering och anslutning.