283232-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Grävning och schaktning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RNS - Beckomberga-Bredäng 400kV Markkabelentreprenad inkl. station
Referensnummer: UH-2018-104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112000 Grävning och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar markkabeldelen av sträckan, delområde 1 Bromma ca. 4,4 km resp. Delområde 3 Bredäng ca. 2,3 km en total sträcka på ca. 6,7 km. Upphandlingen genomförs som en utförandeentreprenad enligt AB inkl. ombyggnad av stamstationer Beckomberga-Bredäng som en ingående ABT.
Den omfattar leverans av AC-kabel med konstruktionsspänning 420 kV i 3 förband om vardera 3 enfas-kablar, kabelförläggning samt markarbeten. I upphandlingen ingår även ombyggnation och anslutning till befintligt fack i stamstation Beckomberga resp. Bredäng. Till kabelförbanden skall även skarvar, jordningssystem och övervakningssystem levereras och installeras.
Preliminär tidplan
2020-2021: Installation av kabelförband
2022: Driftsättning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111300 Demonteringsarbeten, 31320000 Kraftledningskablar, 45112000 Grävning och schaktning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen