283238-2018 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-ledningar mellan Upplands-Bro och Sigtuna, entreprenad C etapperna 3 och 4
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Anläggning av 5,2 km vattenledning V710 PE, anläggning av 2,4 km tryckspill, TS 250 PE samt anläggning av en avloppspumpstation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vattenledning 5,2 km, V710 PE
Tryckspill, 2,4 km TS250 PE
1 avloppspumpstation