283238-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mätinstrument för inmätning av områdesskydd 2020/1641.
Referensnummer: 2020/1641.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar mätinstrument som skall täcka hela Skogsstyrelsens behov.
Produkter som omfattas av upphandlingen är:
GNSS mottagare
Fältdatorer
Referensstationer.
Tillbehör och reservdelar
Service, support och utbildning på produkterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Orientering
Skogsstyrelsen inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende GNSS utrustning för geodetisk mätning.
Skogsstyrelsen jobbar i samverkan med Naturvårdsverket med inmätning och utsättning av områdesskyddsgränser och i samband med det utredning av berörda fastighetsgränser.Inmätningsdata ligger till grund för registrering av områdesskyddsbeslut och för uppdatering/kvalitetsförbättring av fastighetsskiktet i den digitala registerkartan (DRK) i samarbete med statliga Lantmäteriet och de kommunala lantmäterimyndigheterna.
Arbetet utförs året runt i hela landet och sker i huvudsak i skogsmark. Uppdragen ligger ofta långt från bebyggelse och i områden där mätförhållandena kan vara svåra på grund av hög/tät skog, kuperad terräng eller ibland dålig GSM/GPRS täckning.
Upphandlingen avser GNSS utrustning med anslutning mot SWEPOS Nätverks-RTK tjänst för inmätning och utsättning av punkter och linjer i skogsterräng.
Upphandlingen omfattar även GNSS-referensstationer för mätning i de fall där bristande GSM/GPRS täckning råder, dessa kommer att avropas i ett mindre antal.
Utbildning på systemen och support för tekniska system och programvaror ingår också i förfrågningsunderlaget.