Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beställaren avser att teckna rangordnat ramavtal avseende Entreprenadarbeten med 2 entreprenörer per fackområde inom områdesindelningen enligt nedan. Separata kontrakt för vardera fackområde för respektive geografisk indelning kommer tecknas.
Fackområden:
2. Byggnadsarbeten,
5. Golv- och plattsättning,