283259-2016 - ResultatSverige-Värnamo: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadarbeten Finnvedsbostäder.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande myndigheterna specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Värnamo.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beställaren avser att teckna ramavtal avseende Entreprenadarbeten med 2 entreprenörer per område inom områdesindelningen enligt nedan:
A. Elinstallationer,
B. VS-installationer,
C. Byggnadsarbeten,
D. Markarbeten,
E. Målningsarbeten,
F. Golv- och kakelarbeten,
G. Ventilationsinstallationer,
H. Plåtslageriarbeten.
Fastighetsbeståndet omfattar för närvarande ca 2 500 bostadslägenheter och ca 200 lokaler med ca 180 000 m² uthyrningsyta i Värnamo kommun. B förvaltar även ca 5 000 m² lokalyta för Värnamo Gummifabrik (VKIAB), ca 50 lägenheter för Studentbostäder i Värnamo AB och ca 13 för Boföreningen Forsparken kooperativ hyresrätter 13 lägenheter.
Omfattningen kan komma att öka eller minska under avtalstiden på grund av nyproduktion, rivning, fastighetsköp, försäljning av fastigheter eller ändring i förvaltningsuppdrag.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: nej
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.