283267-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Borgholm: Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster: Ventilations-arbeten/tjänster Borgholm kommun
Referensnummer: 23/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Arbetet omfattar löpande Ventilation- arbeten/tjänster inom hela Borgholms kommun.
Uppdragen utförs oftast under pågående verksamhet. Verksamheterna består till största delen av skolor, förskolor och äldreboenden.
Den beräknade kvantiteten för ramavtalet beräknas vara 1 000 000 kr/år.
B förbinder sig inte att avropa en viss kvantitet, utan antagen E är skyldig att leverera beställarens verkliga behov.
AFA.22 Objektets läge
Arbeten förekommer inom hela Borgholms kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen