283281-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal datortomografer till Östersunds sjukhus
Referensnummer: HSN/570/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling gällande ramavtal datortomografer till Östersunds sjukhus med diarienummer HSN/570/2020, enligt upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattar ett upp till fyra år långt ramavtal för avrop av datortomografer till Östersunds sjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Jämtland Härjedalen inbjuder till anbudsgivning gällande – Ramavtal datortomografer till Östersunds sjukhus med diarienummer HSN/570/2020, enligt upphandlingsdokumenten.
Datortomograferna ska vara avsedda att täcka all rutinverksamhet inom samtliga organgrupper, såväl elektiva som akuta undersökningar, för både vuxna och barn. Möjlighet för EKG-triggning samt DT-ledda punktioner (sekventiell såväl som realtidsgenomlysning) skall finnas. Därtill skall datortomograferna vara avsedda för mer avancerade undersökningar såsom kranskärlsutredningar och perfusionsundersökningar. Datortomograferna ska klara av undersökningar med låg kV, på normalviktiga patienter, för att kunna sänka kontrastdoser.
Röntgenverksamheten har planerat för inköp av tre datortomografer i olika nivåer. Finansiering av en (1) datortomograf av nivå 1 (enligt kravspecifikation) är beslutad. Ytterligare volymgarantier kan inte lämnas för ramavtalet då inköpen är beroende av investeringsmedel som beslutas inför varje år. Det innebär att inköp av datortomografer från ramavtalet kan bli färre än planerat. Vidare är ramavtalet begränsat till att inte omfatta fler än de tre planerade datortomograferna.
Varmt välkommen med anbud!