Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration
Referensnummer: UPP-2022/059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla en komplett tjänst omfattande pensionsadministration, förmedlingstjänster samt pensionshandläggning där kommunen outsourcar arbetet med pensioner till avtalad leverantör. Syftet och målet med upphandlingen är att säkerställa att Huddinge kommun fullgör sina åtagande avseende pensionsförmåner till nuvarande medarbetare och förtroendevalda samt tidigare medarbetar och förtroendevalda. Dessutom är syftet och målet att säkerställa en rättvisande redovisning av Huddinge kommuns pensionsskuld och kvalitativa underlag för analys av pensionsskuldens förändring samt prognos över pensionsskuldens utveckling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 66500000 Försäkrings- och pensionstjänster, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen under den sammanlagda avtalstiden, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 6 miljoner SEK exklusive moms.