See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Laboratoriegaser samt flytande helium och kväve
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för laboratoriegaser samt flytande helium och kväve, d.v.s. gasprodukter på flaska och trycksatta kärl eller tankar enligt specifikation och blandningar av gaser samt hyra och köp av tillhörande gasflaskor i storlekar efter behov. Även torris/kolsyreis samt vissa näraliggande kringprodukter omfattas av denna förfrågan.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24100000 Gaser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Laboratoriegaser
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115775:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24110000 Industrigaser
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Flytande helium och kväve
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115775:Lot:2