283355-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Catering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Catering
Referensnummer: 2.7.2-19326/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55520000 Catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att ersätta befintliga cateringavtal för IVO:s kontor.
Behovet utgörs av för/eftermiddagsfika samt kalla lunchrätter.
Upphandlingen är uppdelad på 6 anbudsområden: Stockholm, Örebro, Göteborg, Umeå, Malmö, Jönköping
Anbudsgivare får lämna anbud på ett eller flera anbudsområden, vilka utvärderas var för sig. Anbud ska omfatta hela uppdraget/anbudsområde och IVO kommer att teckna avtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
IVO garanterar ingen beställningsfrekvens eller volym per beställning. Upphandlingen kan komma att avbrytas om det finns sakliga skäl för detta, till exempel om det visar sig att förfrågningsunderlaget är behäftat med fel eller förutsättningarna för upphandlingens genomförande väsentligt förändrats.