2. Förfarande
Förfarande
Titel: Isokinetisk testutrustning
Beskrivning: Denna upphandling avser 2 st. utrustningar för leverans till Universitetssjukvårdens forskningscentrum med placering på Universitetssjukhuset Örebro, laboratoriet för rörelseanalys/FOU, samt Örebro Universitet/ Hälsovetenskapliga institutionen med placering i det idrottsfysiologiska laboratoriet. Upphandlingen omfattar även option på tillbehör, option teknisk serviceutbildning samt option på underhållsavtal.
Intern identifierare: MT 2023-0039a
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Förfarandets viktigaste kännetecken: Då det inte inkom något anbud som uppfyllde samtliga obligatoriska krav i upphandling MT 2023-0039 Isokinetisk testutrustning valde Region Örebro län att avbryta upphandlingen och övergå till förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kap. §16 Lagen om offentlig upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38300000 Mätutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000