283388-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Hälsovårdstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvalitetssäkring av ST-läkare
Referensnummer: RS 2019-0740
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kvalitetsgranskning av ST-läkare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85112000 Stödtjänster på sjukhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Stockholm avser att utan föregående annonsering teckna ett 3-årigt avtal med möjlighet till förlängning med 12 månader med Lipus AB gällande Kvalitetssäkring av ST-läkare enligt SPUR.
Granskningarna syftar till att säkerställa att de krav som ställs i SOSFS 2008:17 och 2015:8 uppfylls. Ytterst handlar granskningarna om att bidra till en förbättring av lärandemiljön och utbildningsklimatet i Stockholms läns landstings ST-utbildning.
Region Stockholm har genomfört en marknadsanalys som visar att det endast finns en aktör på marknaden som erbjuder denna typ av tjänst.