283472-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för dammar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spångadalen dammar och ledningsarbete
Referensnummer: Dnr: 19MB521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45247210 Anläggningsarbeten för dammar
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med anläggningarna är att fördröja dagvatten och skapa åtgärder för att förhindra skador av ett 100-årsregn i Bromsten nedströms. Anläggningarna får inte heller försämra dagens situation vid 10-årsregn uppströms.
Anläggningarna ska också i möjligaste mån rena dagvatten från näringsämnen och zink, vilka är några av de största miljöproblemen i Bällstaån.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45231113 Omläggning av rörledningar, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen