283536-2022 - ResultatSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Centrifuger utan kylning
Referensnummer: HSN 159-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för centrifuger utan kylning till Laboratoriemedicin, Norrlands universitetssjukhus samt hälsocentraler inom Region Västerbotten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
BEHOV OCH OMFATTNING
Denna upphandling avser ramavtal för centrifuger och omfattar följande modeller:
•   Centrifug, stor,  ≤60 rör
•   Centrifug, mellan,  ≤30 rör
•   Centrifug, liten, ≤10 rör
Behovet beräknas till 6-8 st per år.  Upphandlingens takvolym är maximalt 50 utrustningar.