283557-2020 - ResultatSverige-Laholm: Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Frukt och grönt samt potatis
Referensnummer: KS 2020-078
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Laholms och Hylte kommuner inbjuder er att komma in med anbud avseende livsmedel.
Upphandlingen omfattar livsmedel inom grupperna frukt, grönt samt potatis enligt angivna produkter i prisbilagan.
Upphandling omfattar även ett sortiment av hackat och skuret sortiment av grönsaker.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03210000 Spannmål och potatis, 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221110 Rotfrukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym baserad på omsättning av befintliga ramavtal och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Den totala volymen för båda upphandlande myndigheter uppgick 2019 till ca 3,1 MSEK exklusive mervärdesskatt. Volymen är en uppskattning baserad på statistik. Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/ organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Aktuella avropande enheter, se Bilaga 2 Leveransförteckning.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende successiva leveranser färska grönsaker, frukt och potatis till beställarens enheter. Beställarens kök, vilka står för merparten av inköpen, finns angivna i bilaga 2. Leverantören ska även leverera till beställarens övriga enheter.
Upphandlingen är uppdelad i följande tre områden och samtliga positioner ska fyllas i.
1. Frukt och grönt
2. Hackad och skuren frukt och grönt
3. Potatis (obehandlad, skalad, hackad, skuren)