283557-2021 - PlaneringSverige-Halmstad: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ranagårdskolan, F-9 skola inkl. idrottshall
Referensnummer: 921032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Halmstad kommun ska bygga en ny skola med tillagningskök och idrottshall inom fastighet Bergsgård 1:6 m. fl Ranagård.
Skolan planeras för 832 elever i årskurserna F-9 inkl. fritidshem plus grundsärskola med 45 elever.
Fokus ligger på att bygga för en trygg, utvecklande och inspirerande arbetsmiljö med nya möjligheter till lärande för framtiden.
Tillsammans med skolan ingår det även att bygga en fullstor idrottshall som kan tjäna båda skolans behov och under övrig tid finnas tillgänglig för föreningsidrott och uthyrning.
Skolan skall planeras för en kulturell mötesplats där man vill att skolan nyttjas även utanför skoltid.
Skolan och idrottshallen skall planeras och anpassas för lägerverksamhet med logiplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsform: Generalentreprenad
Upphandlingsform: Utförandentreprenad