283659-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Skyltar och liknande föremål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Skyltar
Referensnummer: 2-5949/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44423400 Skyltar och liknande föremål
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för skyltar.
Tecknade ramavtal kommer att kunna användas av KI:s samtliga institutioner och enheter, stiftelser och andra organisationer med anknytning till KI, i fortsättningen kallade avropare.
KI avser teckna ramavtal med två (2) rangordnade leverantörer, förutsatt att fler än ett (1) anbud inkommit och att anbud uppfyller ställda krav.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928472 Skyltar, 34992000 Skyltar och upplysta skyltar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och omfattning
Ramavtalet ska täcka in KI:s behov av skyltleverantörer som kan ta fram skyltförslag i samarbete med vår fastighetsavdelning och de olika institutionerna. Ramavtalet ska bland annat täcka in behovet av samordnare, leverans samt installation av skyltar. I uppdraget ingår att både ta fram skyltförslag för nya byggnader samt att komplettera i befintliga byggnader. KI har en grafisk profil med ett skyltkoncept som leverantören ska följa när skyltförslag tas fram.
För KIs projekt finns behov av samordnare som deltar löpande i skyltmöten. Samordnaren ska koordinera de olika projekten. Skyltleverantören/samordnaren ska, vid behov, kunna ta fram underlag för bygglov.
Preliminär uppskattning av byggnader som kommer behöva installationer av skyltar under de närmaste åren:
Student- och gästforskarbostäder
Verksamhetsanpassning student- och kontorsytor ca 3 000 kvm.
Laboratorium ca 4 700 kvm.
Utöver detta kommer löpande komplettering i befintliga byggnader på Campus Solna, Flemingsberg, Danderyd och Södersjukhuset att efterfrågas.
Anbud ska lämnas för hela uppdraget.