283705-2023 - ÄndringSverige-Linköping: Avfallstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fraktionssorterat avfall
Referensnummer: UC-2021-337
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avfallshämtning, återvinning och slutbehandling av farligt avfall och övrigt avfall, samt hämtning och destruktion på plats av Region Östergötlands skyddsvärda information (sekretesshandlingar).
Uppdraget omfattar alla Region Östergötlands verksamheter inklusive verksamheter som bedrivs av entreprenörer ex. restauranger, caféer m.fl. och hyresgäster som hyr lokaler/fastigheter av regionen.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är för att behov finns för planerings- och samarbete mellan parterna, vilket Beställaren anser bäst uppnås genom att avtalspart innehar en helhetssyn på samtliga delar som ryms inom uppdraget.