2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggentreprenad anstalten Strömsund
Beskrivning: Fastigheten Risselås 1:30 i Strömsund ägs av Monen Fastighetsförvaltning AB. Kriminalvården kommer att vara hyresgäst i fastigheten och kommer att bedriva kriminalvård i förhöjd säkerhetsklass 3 med 140 platser. För anstalten ska rivning, om- och tillbyggnad ske. Inomhus ska lokalerna anpassas efter Kriminalvårdens önskemål. Ett fåtal tillbyggnader och ett yttre avgränsningsstaket ska uppföras.
Intern identifierare: 2025-11529
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45216113 Byggnation av fängelse
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000