Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Citybuss och pendelcykelstråk norra Älvstranden, Göteborg
Referensnummer: 2758/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster för framtagande av genomförandestudie (GFS). GFS:en ska kartlägga förutsättningar som behöver utredas, åtgärdas etc. samt säkerställa genomförandet av busskörfält och pendelcykelbana mellan Lindholmen och Ivarsbergsmotet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71410000 Stadsplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen