283887-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Naturbruk – inriktning Skog.
Referensnummer: Af-2017/0017 0233
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetsförmedlingen upphandlar utbildning/kurser inom skogsbruk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling:
Arbetsförmedlingen inbjuder till att lämna anbud i upphandling av Naturbruk – inriktning Skog.
Referensnummer:
Arbetsförmedlingens diarienummer Af-2017/0017 0233.
Bakgrund:
Arbetsförmedlingens avtal för Skogliga Moduler löper ut 31.7.2017.
Den nya arbetsmarknadsutbildningen som upphandlas, Naturbruk inriktning Skog, ersätter Skogliga Moduler samt inriktning Skog inom Gröna Näringar. Inriktning Skog inom Gröna näringar integreras därmed i den nya arbetsmarknadsutbildningen. Utbildningen Naturbruk inriktning Skog delas upp i 2 delar, en förberedande och en yrkesinriktad del. Längden på utbildningen kan variera och kommer att vara max. 27 veckor.
Avtalstid och optioner:
Preliminär första avtalsperiod är från och med 1.10.2017 till och med 30.9.2019.
Sista anbudsdag:
Anbud ska vara Arbetsförmedlingen tillhanda senast:
4.9.2017 23:59.