Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Hissmoderniseringar
Referensnummer: 2018-16982
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar modernisering av personhissar för Stockholmshems bostadsbestånd. Ramavtal kommer att tecknas för en period om 2 år med möjlighet till förlängning om 1 + 1 år med oförändrade villkor. Ramavtal kommer att tecknas med högst 5 entreprenörer. Avrop görs genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45350000 Maskintekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen