Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
3007 Södra och Mellersta Holma samt 3380 Pildammsvägen
Referensnummer: 20/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detaljprojektering syftar till att genomföra anläggning av allmän platsmark samt terrassering av kvartersmark enligt detaljplanerna 5546 Södra Holma och 5588 Mellersta Holma samt tillkommande ombyggnad av Pildammsvägen norr ut omfattande cirkulationsplatsen med Ärtholmsvägen. Dessutom ingår ett område i nordväst (söder och norr om Ärtholmsvägen) som ska anläggas till ett öppet dagvattenmagasin som ska hantera fördröjning av dagvattnet i området.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen